The result of the 20th International Piano Duo Competition performance section 2016 final contest held on October 10, 2016 as follows.
[List of examination result・prize winners]
●The Grand Prize &Special Audience Award〜
Anastasiya Rogaleva(Piano Petro Duo 〜Russia) & Dmitrii Petrov(Piano Petro Duo 〜Russia)
Final round required piece performance move. library no.320
Final round Free choice pieces performance move. library no.321
【"Polovtsian Dances' from "Prince Igor" 〜Borodin I Regalev】
●The Second Prize&STEINWAY Award〜
SAKAMOTO,Aya(Tokyo〜Japan)& SAKAMOTO,Risa(Tokyo〜JAPAN)
Final round required piece performance move. library no.322
Final round Free choice pieces performance move. library no.323
【 Three movements from "Petrouchka"/ Stravinsky / Arr. Yukio Nomoto 】
●The Third Prize〜
Yaoyue HUANG(USA〜CHINA)& Scott SHERMAN(USA)
Final round required piece performance move. library no.324
Final round Free choice pieces performance move. library no.325
【Sonata for two pianos/ Paul Hindemith】
●Encouragement Award〜
Ji Eun PARK(GERMANY〜KOREA)& Chae Lin KIM(GERMANY〜KOREA)
Final round Free choice pieces performance move. library no.326
"La mer" no.3 [Dialogue du vent et de la mer]
Comp. & Arr.: Claude Debussy
Click here
Young-Ae KWON(KOREA)& Eunran KIM(KOREA)
Final round Free choice pieces performance move. library no.327
"La mer" no.3 [Dialogue du vent et de la mer]
Comp. & Arr.: Claude Debussy
Click here
●Jury special Award〜
KAWABATA, Keiko(GERMANY〜JAPAN)& YANASE, Ryosuke(GERMANY〜JAPAN)
Final round Free choice pieces performance move. library no.328
Suite No.2 "Silhouettes" op.23
I.Le Savant II. La coquetto III. Polichinelle V. La danseuse〜Anton Arensky
Click here
KATO, Naoko(Kanagawa〜JAPAN)& FUKUSHIMA, Miki(Kanagawa〜JAPAN)
Final round Free choice pieces performance move. library no.329
La Valse〜Maurice Ravel
Click here
●KAWAI Award〜
OTA, Yoshihiro(Ibaraki〜JAPAN)& WADA, Moeko (Ibaraki〜JAPAN)
Final round Free choice pieces performance move. library no.330
Prelude and Fugue g sharp minor Op.29
comp. & arr. by Taneyev
Click here
●Ongaku-no-tomo MUSICA NOVA Award〜
NAKAMURA, Noriko(Nagano〜JAPAN)& KANAI, Miho(Tokyo〜JAPAN)
Final round Free choice pieces performance move. library no.331
Concertino on two Russian themes〜Alexander Rosenblatt
Click here
Diploma〜11 pairs〜
TERAZAWA, Maya(Gifu〜JAPAN)& MATSUI, Junko(Gifu〜JAPAN)
IWAO, Junko(Kanagawa〜JAPAN)& SASAMOTO, Yuko(Tokyo〜JAPAN)
KANAHIRA, Natsuka(Tokyo〜JAPAN)& BEPPU, Ryuichi(Chiba〜JAPAN)
SHIBATA, Takanori(Saitama〜JAPAN)& SUMITA, Miki(Saitama〜JAPAN)
KATO, Akiko(Tokyo〜JAPAN)& TSUZURA, Akiko(Tokyo〜JAPAN)
KAWADA, Masato(GERMANY〜JAPAN)& SHINADA, Mai(GERMANY〜JAPAN)
SHIBUYA, Hikari(Kanagawa,〜JAPAN)& HIDAKA, Asako(Tokyo〜JAPAN)
TAKAMURA, Michiyo(Kochi〜JAPAN)& NOMURA, Tomoko(Kochi〜JAPAN)
YAMASHITA, Shiori(Tokyo〜JAPAN)& NAKAYA, Misato(Tokyo〜JAPAN)
Kwang min JUNG(KOREA)& Eun jeong LEE(KOREA)
Inkyeong KANG(KOREA)& Eunju CHO(KOREA)
Oliver KOLB
Winner of the 19th International Piano Duo Competition Composition Section
A Digest video of the required pieces of the 20th piano duo competition.
The Grand Prize
~Jue He (IL. USA/China) & Xiaomin Liang(IL. USA)
The required piece (Liang-He Duo) click here
Free choice pieces (Liang-He Duo) click here
The Second Prize~Pia Bose(Switzerland/ USA) & Antonio Pastor Otero(Switzerland/ Spain)
The required piece (Bose-Pastor Duo) click here
Free choice piece (Bose-Pastor Duo) click here
The Third Prize~SAKABE Tomoyo (Japan)& MIYAHARA Kiwami(Japan)
The required piece (Sakabe & Miyahara) click here
Free choice piece (Sakabe & Miyahara) click here
Encouragement Award & Special Audience Award~TOYAMA Saori(Japan) & HAGINO Mioko(Japan) /
The required piece (Toyama & Hagino) click here
Free choice piece (Hagino & Toyama) click here
Encouragement Award & YAMAHA Award~TANI Ayako(Japan) & FUJIYAMA Rui(Japan)
The required piece (Tani & Fujiyama) click here
Free choice piece (Tani & Fujiyama) click here
Jury special Award~ITOU Akiko(Japan) & KUSAKA Sachiko(Japan) /
The required piece (Ito & Kusaka) click here
Free choice pieces (Ito & Kusaka) click here
Jury special Award & KAWAI Award~KATAYAMA Miki(Japan) & KATAYAMA Shun
The required piece (Miki & Shun Katayama) click here
Free choice piece (Miki & Shun Katayama) click here
STEINWAY Award~Komiyama Yuri (Japan) & KOMIYAMA Sachiko(Japan)
The required piece (Yuri & Sachiko Komiyama) click here
Free choice pieces (Yuri & Sachiko Komiyama) click here
Ongaku-no-tomo MUSICA NOVA Award~OZAKI Fuma & SUZUIKI Keishi
The required piece (Ozaki & Suzuki) click here
Free choice piece (Ozaki & Suzuki) click here
Diploma~15 pairs
SAWATANI Kana & KATO Mizue,
NAKASHIMA Naoko & YABUUCHI Rieko,
ARAI Yoko & KOGA Natsumi,
OZAWA Mariko & YAMAMOTO Atsuka,
TAKEZOE Ayumi & KNAZAWA Akina,
KYUMA Ayumi & YURINO Atsuko,
SHIMATANI Sakiko & TODA Megumi,
HIDAKA Asako & SHIBUYA Hikari,
MORISHIGE Hiromi & SUMITANI Kyoko,
TAKAGI Miki & FUKUSHIMA Yuko,
AOKI Mami & AOKI Remi,
TAKADA Ichie & TAIRA Natsuho,
NAGASAWA Jun & SHIMIZU Miwa,
FUJIMOTO Mirei & SOGA Youko,
SASADA Mei & UMEZU Yuuka,
Amount of the Prize money: 1,000,000Yen.
March Elimination Round~for domestic~11pairs to the final.
September Elimination~for domestic~4pairs to the final.
October Elimination ~for over sea and far district~9pairs to the final.
Total 24pairs to the final.
At Nihon University College of Art Music Hall
The Juries
Ronald Cavaye(UK)~ 3rd Elimination & the Final
Rainer Hoffmann(Germany)~ the Final
Horie, Mariko(Japan)~ 1st Elimination
Kubo, Hiroshi(Japan)~ 1st Elimination & the Final
Minemura, Sumiko(Japan)~ all the Elimination & the Final
Minemura, Shin-ichi(Japan)~ 2nd & 3rd Elimination
Ooyama, Takako(Japan)~ 1st Elimination
Suzuki, Tatsuya(Japan)~ 1st Elimination (Observer) & the Final (Jury)
Tashiro, Yoshihiro(Japan)~ 2nd Elimination
Yagi, Fumihiko(Japan)~ all the Elimination & the Final
The Juries for Sponsor Awards at the Final
KAWAI Award~ Kajimura, Hideki(Japan)
YAMAHA Award~ Ezuka, Hirohisa(Japan)
STEINWAY Award~ Goto, Kazuhiro(Japan)
Ongaku-no-tomo MUSICA NOVA Award~ Horiuchi, Kumio(Japan)
Elimination Round: October 13, 2013 (Sun.)
The Final Round: October 14, 2013 (Mon.)
Division (A) One piano 4 hands (B) Two pianos 4 hands
The Grand Prix: 500,000 Yen
The Second Prize: 300,000 Yen
The Third Prize: 100,000 Yen
The Encouragement Prize
Special Audience Prize
Sponsor Award:
KAWAI Award
YAMAHA Award
STEINWAY Award
The Encouragement Award of Musica Nova
Entry No.A/1piano 4hands
B/2pianos 4hands
* Grand Prize
(Special prize of Nihon University College of Art) 500,000Yen, etc.
* Ongaku-no-tomo,Musica Nova Award
B-25 Yamamoto, Yuka (JAPAN),
& Yamamoto, Ayaka (JAPAN)
* the First Prize 300,000Yen, etc.
* KAWAI Award
B-22 Tsuyuki, Chie (JAPAN, GERMANY),
& Michael Rosenboom (GERMANY)
* the Second Prize 200,000Yen etc.
* Special Audience Award
B-32 Jung Heejin (KOREA),
& Kang Soyeon (KOREA)
* the Third Prize 100,000Yen etc.
B-08 Toyama, Saori (JAPAN),
& Oisi, Masahiro (JAPAN)
* YAMAHA Award
A-05 Imamura, Akiko (JAPAN),
& Imamura, Maki (JAPAN)
* STEINWAY Award
B-04 Masunaga, Yoshiko (JAPAN),
& Masunaga, Tomoko (JAPAN)
* Lesson-no-tomo Award
B-02 Mukaiyama, Aya (JAPAN),
& Muramatsu, Emi (JAPAN)
* Encouragement Award
A-14 Ishibashi, Kanako (JAPAN),
& Yamashita, Sumiyo (JAPAN)
* Encouragement Award
A-06 Kimura, Yukiko (JAPAN),
& Sakaguchi, Maiko (JAPAN)
* Diploma
A-15, B-31 Uchida, Mami (JAPAN),
&Uchida, Kumi (JAPAN)
A-13 Koga, Natsumi (JAPAN),
& Arai, Yoko (JAPAN)
A-11 Ushiro, Mariko (JAPAN),
& Iwamoto, Shiko (JAPAN)
A-10 Kong, So-hyun (KOREA),
& Kim, Mi-yeon (KOREA)
B-30 Sakai, Mari (JAPAN),
& Matsuo, Takeru (JAPAN)
B-24 Elena Samarina (RUSSIA),
& Tatiana Glushkova (RUSSIA)
B-23 Negishi, Toshihiro (JAPAN),
& Maruyama, Kyoko (JAPAN)
B-21 Kansaku, Nahoko (JAPAN),
& Ishizaki, Satoko (JAPAN)
B-12 Yajima, Naoko (JAPAN),
& Ogawa, Yumiko (JAPAN)
B-11 Kaminaga, Kyosei (JAPAN),
& Sugishita, Junko (JAPAN)
B-09 Suzuki, Yuko (JAPAN),
& Hirayama, Momoko (JAPAN)
B-05 Wada, Tomoko (JAPAN),
& Yamaguchi, Maika (JAPAN)
B-03 Kubo(Taguchi), Saori (JAPAN),
& Ikeura(Tateno), Motoko (JAPAN)
【Jury, Judge】 Ronald CAVAYE (UK) / Janos CEGLEDY (Hungary, Japan) / KUBO, Hiroshi(Japan) /TANEDA, Naoyuki(Japan) /YAGI, Fumihiko(Japan) / OHYAMA, Takako(Japan) / MINEMURA, Sumiko(Japan)
/ MINEMURA Shinichi (Japan) / 〜Observer〜Je-Gal, Sam=諸葛 森(Korea)
Sponsor Awards
〜KAWAI Award〜KAJIMURA Hideki / 〜YAMAHA Award〜MAEDA Tetsuya & SUZUKI Toshiro, / STEINWAY Award〜GOTO Kazuhiro & SATO Tateki/
〜Ongaku-no-tomo,MUSICA NOVA Award〜HORIUCHI Kumio /
〜LESSON-NO-TOMO Award〜KAWAMURA Junichi /
Grand prize・Kodama prize/ Vincenzo De Stefano・Francesco De Stefano (ITALY)
The 1st prize/Vincenzo De Stefano・Francesco De Stefano (ITALY)
The 2nd prize/Natalia Toukova・Irina Bogomolova (RUSSIA)
The 3rd prize/TSUKADA, Harue・NOJU, Shinya (JAPAN)
The Encouragement prize/
Si nae-Choo・Jee-a Seok (KOREA)
AKIMOTO, Kumi・AKIMOTO, Yae (JAPAN)
Other winners/
Elena Samarina・Tatiana Glushkova (RUSSIA)
YABUUCHI, Rieko・NAKASHIMA, Naoko (JAPAN)
KOGA, Junko・WADA, Izumi (JAPAN)
WATANABE, Makomi・MATSUI, Yuri (JAPAN)
WAKATA, Noriko・WAKATA, Nami (JAPAN)
HORIUCHI, Mariko・OHMICHI, Rumi (JAPAN)
TAKAHASHI, Haruko・UBUKAWA, Ikumi (JAPAN)
MURATA, Megumi・MURATA, Miyuki (JAPAN)
【Jury, Judge】 KODAMA, Sachiko(Japan)、OGAWA, Yukitoshi(Japan)、KOBAYASHI,
Kyosuke(Japan)、SASAKI, Hikaru(Japan)、KUBO, Hiroshi(Japan)、TANEDA, Naoyuki(Japan)、
HAGIWARA,Kazuko (Japan)
Grand prize・Kodama prize/ YAMAZAKI, Yuh・HAMAMOTO, Ai (JAPAN)
1 Piano 4 hands A section prizewinners
The 1st prize/ Karina Lebedeva・Ruslan Perezhilo (RUSSIA)
The 2nd prize,German Chopin Association Prize/IMINA, Sachiko・IMINA, Yumiko (JAPAN)
The 3rd prize/ HASEGAWA-TONG, Waka・Joseph TONG (BRITAIN)
2 Piano 4 hands B section prize winners
The 1st prize/ SEO, Kuni・KATOH, Shinichiroh (JAPAN)
The 2nd prize/ KAWAMURA, Noriko・MATSUBARA, Ryohko (JAPAN)
The 3rd prize/ KOBAYASHI, Chie・GOTOH, Rie (JAPAN)
【審査員】Maciej Lukaszezyk(Poland) , Jenny Zacharieva(Bulgaria)、Ronald Cavaye(UK),
Constantin Ganev(Bulgaria)、Bang-Sook Lee(Korea)、Min−sook Lee(Korea)、
KODAMA, Sachiko(Japan)、OGAWA, Yukitoshi(Japan)、KOBAYASHI, Kyosuke(Japan)、
SASAKI, Hikaru(Japan)、KUBO, Hiroshi(Japan)、TANEDA, Naoyuki(Japan)、
YAGI, Fumihiko(Japan), OHYAMA, Takako(Japan), MINEMURA, Sumiko(Japan)
Grand prize・Kanebo prize / M.Bojadjiev・D.Raichev (BULGARIA)
1 Piano 4 hands A section prizewinners
The 1st prize/ KITAMURA, Hiromi・YOSHIDA, Yumi (JAPAN)
The 2nd prize/ TAKEZAWA, Eriko (JAPAN)・C. Sischka
The 3rd prize/ There was no person of pertinence.
The special prize/ KITAMURA, Yoshimi・YOSHIDA, Yumi (JAPAN)
TAKEZAWA, Eriko(JAPAN)・C. Sischka
M. Bojadjiev・C. Raichev (BULGARIA)
The Encouragement prize/ A. Portokali・E. Portokalis (GREECE)
Y. Hwang・K. Lee (KOREA)
ANDOH, Shouko・KASAMATSU, Taijun (JAPAN)
HIROSE, Sumiyo・TSUBOI, Kayano (JAPAN)
2 Piano 4 hands B section prizewinners
The 1st prize/ A. Yuval (ISRAEL)・KANAZAWA, Tami (JAPAN)
The 2nd prize/ D. Stereva・E. Simeonova (BULGARIA)
The 3rd prize / B. Taneva・I. Tchermaev (BULGARIA)
The special prize/ A. Yuval (ISRAEL)・KANAZAWA, Tami (JAPAN)
The Encouragement prize/ WATANABE, Akiko・KAMADA, Mika (JAPAN)
【Jury, Judge】Maciej Lukaszezyk(Poland) , Jenny Zacharieva(Bulgaria)、Nora Novik (Latvia)、
Raffi Kharajanyan(Latovia)、Nak Ho Paik(Korea)、KODAMA, Sachiko(Japan)、
OGAWA, Yukitoshi(Japan)、KOBAYASHI, Kyosuke(Japan)、SASAKI, Hikaru(Japan)、
KUBO, Hiroshi(Japan)、TANEDA, Naoyuki(Japan)
Grand prize・Kanebo prize/Toshev ILIA・Stoyanova VELISLAVA (BULGARIA)
1 Piano 4 hands A section prizewinners
Kodama prize/ Assia Doncheva VASSILENKO・Alexander VASSILENKO (RUSSIA)
The 1st prize/ Assia Doncheva VASSILENKO・Alexander VASSILENKO (RUSSIA)
The 2nd prize/ Crawford Phillips SAIMON・Moore PHILIP (BRITAIN)
The 3rd prize/ NAM, HAE-RYUNG・MIN, KYOUNG-SHIK (KOREA)
The special prize・The Mainichi Newspapers prize/ YAMAGUCHI, Tomoko・YAMAGUCHI, Masako (JAPAN)
Shcherbakov YURI・Shcherbakov OLGA (UKRAINE)
The Encouragement prize/ NIINOMI, Hiromi・ISHIDOH, Mikiko (JAPAN)
Shorenko NATALIA・Shorenko IGOR (UKRAINE)
Other winners/
YOSHIDA, Yumi・KITAMURA, Hiromi (JAPAN)
NAKANO, Masako・MATSUKAWA, Manabu (JAPAN)
KOBAYASHI, Sayaka・MINAMITANI, Shiho (JAPAN)
2 Piano 4 hands B section prizewinners
Kodama prize/ Tomoko MACK・Yuki MACK (U.S.A.)
The 1st prize/ Tomoko MACK・Yuki MACK (U.S.A.)
The 2nd prize/ O'vakimian ELENA・Antonova MARINA (RUSSIA)
The 3rd prize/ TERASHI, Eriko・TANAKA, Reiko (JAPAN)
The special prize・The Mainichi Newspapers prize/
TANAKA, Kazuki・KADOMAE, Kiichirou (JAPAN)
KIUCHI, Kanae・OHSHIMA, Yukari (JAPAN)
The Encouragement prize/ OGAWA, Youko・KUNII, Mami (JAPAN)
Other winners/
FURUYA, Makiko・FURUYA, Yukiko (JAPAN)
MATSUSHITA, Yuko・ATARASHI, Yayoi (JAPAN)
OKA, Naomi・NAKAYAMA, Yuri (JAPAN)
HASHIMOTO, Asoka・NISHISHITA, Megumi (JAPAN)
【Jury, Judge】Ronald Cavaye(UK)、Maciej Lukaszezyk(Poland)、Isabel Beyer(UK)、
Harvey Dagul(UK)、Cho Sam-Jin(Korea)、Constantin Ganev(Bulgalia)、
KODAMA, Sachiko(Japan)、OGAWA, Yukitoshi(Japan)、KOBAYASHI, Kyosuke(Japan)
SASAKI, Hikaru(Japan)、KUBO, Hiroshi(Japan)、TANEDA, Naoyuki(Japan)
Grand prize・Kanebo prize/ Jeleznova Maxim・Jeleznova Iria (UZBEKISTAN)
1 Piano 4 hands A section prizewinners
Kodama prize/ Matthew Stanley・Berendina Cook (BRITAIN)
The 1st prize/ Matthew Stanley・Berendina Cook (BRITAIN)
The 2nd prize/ FUKUYO, Yoriko・FUKUYO, Aiko (JAPAN)
The 3rd prize/ MATSUI, Yukiko・SHIMAZAWA, Chikae (JAPAN)
The special prize・The Mainichi Newspapers prize/ TSUTSUMI, Masako・YAGISHITA, Noriko (JAPAN)
The Encouragement prize/ ISHIDOH, Mikiko・NIINOMI, Hiromi (JAPAN)
Other winners/
OKANO, Shizu・OKANO, Sayo (JAPAN)
Marcela Simons・Jaco Simons (HOLLAND)
Sin Mun-JONG・Park Yu-BIN (KOREA)
Bradley Gregory・Tachell Gerbert (U.S.A.)
2 Piano 4 hands B section prizewinners
Kodama prize/ Agika Stefanava・Dimitrov Liuben Stefanov (BULGARIA)
The 1st prize/ Agika Stefanava・Dimitrov Liuben Stefanov (BULGARIA)
The 2nd prize/ WASHIMIYA, Miyuki・FURUHATA, Yumiko (JAPAN)
The 3rd prize/ NAKAMURA, Miki・KAWAMURA, Kuriko (JAPAN)
The special prize・The Mainichi Newspapers prize/ (Y)Elena Samarina・Yelena Nikitina (RUSSIA)
The Encouragement prize/ FURUYA, Yukiko・FURUYA, Makiko (JAPAN)
入選者・Other winners/
KUNII, Mami・OGAWA, Yohko (JAPAN)
KUME, Tomoko・SASAKI, Masako (JAPAN)
ARAKAWA, Kazuko・OHWAKI, Yoshio (JAPAN)
Tomoko Mack・Yuki Mack (U.S.A.)
Iouli Nasterenko・Konstantin Kartachov (RUSSIA)
【Jury,Judge】Alexander Backchev(Russia)、Solomon Mikowsky(USA)、Rainer Hoffmann(Germany)、
Janine Reding(Monaco)、Ronald Cavaye(UK)、Jenny Zacharieva(Bulgaria)、康 芸京(Koria)、
Rudorf Meiter(Germany)、KODAMA, Sachiko(Japan)、OGAWA, Yukitoshi(Japan)、
KOBAYASHI, Kyosuke(Japan)、FUZITA, Haruko(Japan)、SASAKI, Hikaru(Japan)、
KUBO, Hiroshi(Japan)、TANEDA, Naoyuki(Japan)
Grand prize・Kanebo prize/ Markrit Tanouch BERBERIAN・Mariaelena Krasteva SREDEV (BULGARIA)
1 Piano 4 hands A section prizewinners
The 1st prize/ MATSUI, Yohko・KUBO, Atsuko (JAPAN)
The 2nd prize/ Orlov BORIS・Morozoff OLEG (RUSSIA)
The 3rd prize/ Yang Hwa CHO・Min Kyung CHO (KOREA)
The special prize/ OKANO, Shizu・OKANO, Sayo (JAPAN)
FUKUYO, Yoriko・FUKUYO, Aiko (JAPAN)
Other winners/
Lidia BRAZARIAN・Angela Volcov RIMOI (BRAZIL)
Yang Hwa CHO・Min Kyung CHO (KOREA)
HOSODA, Emi・ISHII, Natuko (JAPAN)
NAKANISHI, Midori・KANISAWA, Kayoko (JAPAN)
SUGIURA, Kanako・YANAGIDA, Junko (JAPAN)
MIYAUCHI, Keiko・MATSUOKA, Satsuki (JAPAN)
TAKAMURA, Kayoko・KAMAI, Risa (JAPAN)
IWAMOTO, Mahoko・NAKAWAKI, Keiko (JAPAN)
2 Piano 4 hands B section prizewinners
The 1st prize/ Kharitonova OLGA・Mashlak IGOR (RUSSIA)
The 2nd prize/ There was no person of pertinence.
The 3rd prize/
Sally BISHOP・Anne-Marie HASTINGS (BRITISH)
Chiung-Ying CHENG・Eun-Joo KWAK (TAIWAN)
The special prize/ George PETROV・Ghristos PAPAGEORGIOV (GREEK)
Other winners/
Lee Nam-OK・Lim Mee-WON (KOREA)
Hong Kyung-A・Kim Yong-Ji (KOREA)
Jihye CHUNG・Yoonah SUN (KOREA)
HORI, Mineko・HATTA, Kuniko (JAPAN)
YAMANAKA, Tokiko・NISHIMURA, Masayo (JAPAN)
NAKANISHI, Chinatsu・NAKAOKA, Hitomi (JAPAN)
MORINAGA, Mihoko・MORINAGA, Rieko (JAPAN)
HATTORI, Nagako・YAMADA, Junko (JAPAN)
SASAO, Miki・CHO, Kuriko (JAPAN)
ITA, Naoko・NAGASAKI・Yuko (JAPAN)
【Jury,Judge】Alexander Backchev(Russia)、Solomon Mikowsky(USA)、Rainer Hoffmann(Germany)、Janine Reding(Monaco)、Ronald Cavaye(UK)、Jenny Zacharieva(Bulgaria)、康 芸京(Koria)、Rudorf Meiter(Germany)、KODAMA, Sachiko(Japan)、OGAWA, Yukitoshi(Japan)、KOBAYASHI, Kyosuke(Japan)、FUZITA, Haruko(Japan)、SASAKI, Hikaru(Japan)、KUBO, Hiroshi(Japan)、TANEDA, Naoyuki(Japan)
Grand prize・Kanebo prize/ TAMURA, Maho・KOSUGI, Shinji (JAPAN)
1 Piano 4 hands section prizewinners
The 1st prize/ FURUKAWA, Hiromi・HIRAYAMA, Kazuko (JAPAN)
The 2nd prize/ KOBARI, Tomoko・KOBARI, Junko (JAPAN)
The 3rd prize/ MATSUZAKI, Junko・OGURA, Akie (JAPAN)
Other winners/
HAZAMA, Yohko・SHIGEMATSU, Yohko (JAPAN)
NAKANISHI, Midori・OGAWA, Rie (JAPAN)
NAKAWAKI, Keiko・NAKANO, Kaoru (JAPAN)
SHIMIZU, Kaori・SUGIURA, Kanako (JAPAN)
HIRAI, Akiko・NAKANO, Naoko (JAPAN)
KANOH, Junko・OKADA, Mamiko (JAPAN)
IMAI, Mahoko・FUKUYO, Yoriko (JAPAN)
SAKAI, Eri・YAMAMOTO, Yukie (JAPAN)
AOE, Midori・ARIKI, Yoshiko (JAPAN)
The Mainichi Newspapers prize/ KIM, Kyonhe・LEE, Suk-Hi (KOREA)
2 Pianos 4 hands section prizewinners
The 1st prize/ MIZUGUCHI, Junko・MIYAGAWA, Naoko (JAPAN)
The 2nd prize/ ITOH, Akiko・YONEZAKI, Ritsuko (JAPAN)
The 3rd prize/ SATO, Shouko・OGATA, Reiko (JAPAN)
Other winners/
OHZONO, Eika・EBIZUKA, Naomi (JAPAN)
IIHARA, Chieko・HOSOTANI, Junko (JAPAN)
OKUDA, Kayoko・NISHIYAMA, Kimiko (JAPAN)
MIURA, Yuki・MIYAUCHI, Keiko (JAPAN)
HORII, Shimako・NAKATA, Reiko (JAPAN)
TAKECHI, Yukari・TSUCHIYAMA, Junko (JAPAN)
SAKAMOTO, Kanami・SAKAI, Tae (JAPAN)
HINOKIO, Norie・HAMAMOTO, Shizuko (JAPAN)
The Mainichi Newspapers prize/ KIM, Sohi ・KIM, Iruju (KOREA)
【jury, Judge】Hans Graf(Austria)、Elena Sorokina(Russia)、Harvey Dagul(UK)、
Grete Dichler(Austria)、Alexander BackchevRussia)、Rainer Hoffmann(Garmany)、
Kim 元福(Korea)、OOBORI, Atsuko (Japan)、KODAMA, Kunio(Japan)、KODAMA, Sachiko(Japan)、
OGAWA, Yukitoshi(Japan)、KOBAYASHI, Kyosuke(Japan)、KUBO, Hiroshi(Japan)、
FUZITA, Haruko(Japan)、MIYAKE, Yoichiro(Japan)